Blockchainové bitcoinové mýty


Opakovane sme čítali, že blockchain je veľmi cool - je to prielom, je to naša budúcnosť atď. Ak si myslíte, že je to všetko pravda, ste na sklamanie.

Dôležitá poznámka: tento článok sa zaoberá implementáciou technológie blockchain, ktorá sa používa pre bitcoínovú kryptomenu. Existujú aj ďalšie aplikácie a implementácie blockchainu a niektoré problémy sa v niektorých z nich riešia.

O bitcoíne

Tvorcovia bitcoínov mali za úlohu: zabezpečiť, aby to fungovalo bez centrálneho kontrolného bodu; nikto by nemal nikomu dôverovať. Autori splnili úlohu, výsledné elektronické peniaze fungovali podľa plánu a ich prijatie sa rozrástlo. Rozhodnutia, ktoré urobili, sú však svojou neefektívnosťou monštruózne.

Účelom tohto príspevku nie je zdiskreditovať blockchain. Je to užitočná technológia, ktorá má veľa vynikajúcich aplikácií. Napriek svojim nedostatkom má jedinečné výhody. Pri hľadaní senzáciecnosti sa však veľa novinárov sústreďuje na výhody technológie blockchain a často zabúda na vyhodnotenie skutočného stavu. Ignorujú nevýhody. Preto je užitočné brať do úvahy blockchain zo všetkých uhlov.

Mýtus jeden: Blockchain je obrovský, distribuovaný počítač

Tí, ktorí nerozumejú základným princípom blockchainu, môžu mať dojem, že je to nejaký druh počítača, ktorý vykonáva distribuované výpočtové úlohy, zatiaľ čo jeho uzly po celom svete zhromažďujú malé kúsky údajov, aby vytvorili niečo komplikované a veľké..Distribuovaný počítač Blockchain

Toto nie je ten prípad. V skutočnosti všetky uzly, ktoré slúžia blockchainu, robia presne to isté. Milióny počítačov:

  1. Skontrolujte rovnaké transakcie pomocou rovnakých pravidiel. Vykonávajú rovnakú prácu.
  2. Rovnaké údaje pridajte do blockchainu.
  3. Uložte celú históriu, ktorá je rovnaká a jedna pre všetkých.

Neexistuje paralelizácia, žiadna synergia, žiadna vzájomná pomoc. Je to len duplikácia, a čo je najdôležitejšie, je to miliónnásobná duplikácia. Ako vidíte, neexistuje žiadna účinnosť.

Mýtus dva: Blockchain je večný - všetko, čo je napísané, zostane navždy

Blockchain je večný

Celá história všetkých transakcií už presahuje 130 gigabajtov údajov. Jedná sa o plnú kapacitu lacného notebooku alebo moderného smartfónu.

Čím viac transakcií sa vyskytuje v bitcoínovej sieti, tým rýchlejšie rastie objem. Nárast kapacity pevných diskov pravdepodobne nezodpovedá nárastu veľkosti blockchainu.

Okrem toho, že musí byť uložená, musí sa celá databáza sťahovať od úplného začiatku. Teraz to trvá niekoľko dní.

Môžete sa opýtať: „Je možné uložiť iba časť blockchainu, pretože je to to isté na každom uzle siete?“ Áno, mohli by ste, ale potom by to bola tradičná architektúra klient-server namiesto peer- blockchain pre kolegov. Klienti budú tiež nútení dôverovať serverom. Takže myšlienka "nikomu neveriť," ktorý je základným kameňom blockchainu, zmizne.

Pre väčšinu používateľov tento princíp už prešiel. Užívatelia bitcoínov sú rozdelení do dvoch skupín: nadšenci, ktorí "trpieť" a ukladať ich na mieste a bežní ľudia, ktorí používajú online výmenné služby a peňaženky. Tieto sú oveľa výraznejšie. Títo ľudia dôverujú serveru a nestarajú sa o to, ako to funguje.

Mýtus tri: Blockchain je efektívny a škálovateľný

Ak každý uzol siete robí to isté, je zrejmé, že šírka pásma celej siete sa rovná šírke pásma jedného uzla siete. Bitcoin dokáže spracovať maximálne sedem transakcií za sekundu - to je všetko.Blockchain je škálovateľný

Okrem toho sa bitcoínové transakcie zaznamenávajú iba raz za desať minút. Po zobrazení záznamu sa dohodlo, že bude čakať ďalších 50 minút, pretože niektoré záznamy sa čas od času spontánne vracajú. Ak teda potrebujete kúpiť žuvačku, možno budete musieť na dokončenie transakcie počkať asi hodinu v obchode!

Pri takejto rýchlosti transakcií nie je možné podstatne zvýšiť počet aktívnych používateľov. Na porovnanie spoločnosť Visa spracováva tisíce operácií za sekundu. Môže tiež rýchlo zvýšiť túto mieru, pretože tradičné bankové technológie sú ľahko škálovateľné.

Mýtus štyri: Baníci poskytujú zabezpečenie siete

Pravdepodobne ste už počuli o baníkoch ao obrovských banských farmách postavených vedľa elektrární. Čo robia? Mrhajú elektrinou! oni "triasť" bloky, kým sa nestanú "krásny" a môžu byť zahrnuté do blockchainu. Prepisovanie finančnej histórie týmto spôsobom trvá rovnako dlho ako jej vytvorenie (za predpokladu, že máte rovnakú celkovú kapacitu).Baníci bitcoínov poskytujú zabezpečenie siete

Na vybudovanie jedného bloku potrebujete rovnaké množstvo elektriny, akú priemerné mesto spotrebuje na 100 000 obyvateľov. Pridajte k tomu nákladné vybavenie, ktoré je vhodné iba pre ťažbu, a môžete princíp ťažby (tzv. Dôkaz o práci) formulovať ako: "Spaľovanie zdrojov ľudstva."

Blockchain optimists tvrdí, že baníci zabezpečujú stabilitu a bezpečnosť siete. Problém je v tom, že baníci chránia bitcoíny pred ostatnými baníkmi. Keby existovalo tisíckrát menej baníkov, ktorí spaľovali tisíckrát menej elektriny, bitcoín by fungoval rovnako dobre ako teraz - rovnaký blok každých desať minút, rovnaký počet transakcií, rovnaká rýchlosť.

Pokiaľ ide o väčšinu riešení blockchainu, existuje riziko "51% útok." Podstatou útoku je, že ak niekto ovláda viac ako polovicu všetkých banských kapacít, môže tajne napísať alternatívnu finančnú históriu, v ktorej neposiela svoje peniaze ostatným. A potom môže predstaviť svoju vlastnú verziu blockchainu, ktorá sa stane novou realitou. Takto dostane príležitosť minúť svoje peniaze niekoľkokrát. Týmto spôsobom nie je možné zaútočiť na tradičné platobné systémy.

Bitcoin je nakoniec rukojemníkom vlastnej ideológie. "nadbytočný" baníci nemôžu zastaviť ťažbu, pretože dôjde k prudkému zvýšeniu pravdepodobnosti, že jeden subjekt bude kontrolovať viac ako polovicu zostávajúcej kapacity. Pokiaľ je ťažba rentabilná, sieť je stabilná, ale ak sa situácia zmení (napríklad z dôvodu zvýšenia cien elektrickej energie), sieť môže čeliť masívnym transakciám s dvojitým započítaním..

Mýtus päť: Blockchain je decentralizovaný a teda nerozbitný

Možno si myslíte, že keďže je blockchain uložený v každom uzle siete, bezpečnostné služby ho nebudú môcť vypnúť (pretože blockchain nemá centrálny server alebo niečo podobné). Toto je len ilúzia.Blockchain je decentralizovaný

V skutočnosti všetko "nezávislý" baníci sú spojení v bazénoch alebo skôr v karteloch. Musia sa zjednotiť, pretože je lepšie dostávať stabilný, ale malý príjem, než čakať 1 000 rokov, aby získali obrovský príjem.

Existuje len asi 20 veľkých bazénov. Najväčšie štyri z nich ovládajú viac ako 50% celkovej kapacity blockchainu. Stačí zaklopať na iba štyri dvere a získať prístup k štyrom veliteľom & Riadiace servery majú možnosť minúť rovnaké BTC viackrát.

Hrozba je v skutočnosti ešte skutočnejšia. Väčšina bazénov sa spolu s výpočtovým výkonom nachádza v jednej krajine - Číne - čo zjednodušuje potenciálne prevzatie bitcoínov..

Mýtus šesť: Anonymita a otvorenosť blockchainu je dobrá

Vieme, že blockchain je otvorený a všetci môžu vidieť všetko. Hoci bitcoín neuvádza vaše meno, nie je úplne anonymný. Napríklad, ak počítačový zločin dostane do svojej peňaženky platbu za výkupné, potom každý pochopí, že táto peňaženka patrí k zlému človeku. A keďže ktokoľvek môže sledovať a sledovať všetky transakcie z tejto peňaženky, nebude pre podvodníka ľahké tieto peniaze využiť. Stačí, keď urobíte malú chybu a niekde odhalíte svoju totožnosť, aby vás úradníci činní v trestnom konaní chytili. Stáva sa to častejšie, než si myslíte.Anonymita blockchainu

V dnešnej dobe takmer všetky výmeny bitcoínov vyžadujú, aby ich používatelia absolvovali identifikačné postupy. Preto hackeri musia používať tzv "miešačka" služby. Takéto služby kombinujú špinavé BTC s množstvom čistých služieb. Crooks za to platia veľké provízie a riskujú, pretože mixér je buď anonymný (a mohol by utiecť s peniazmi), alebo je už pod kontrolou orgánov činných v trestnom konaní..

Pseudononymnosť bitcoínov môže byť zlá aj pre oprávnených používateľov. Tu je jednoduchý príklad: Niekto prevedie malé množstvo BTC na svoju matku. Potom matka vie:

  • Koľko peňazí má jej syn v danom čase
  • Na čo presne to strávil

Alebo, ak niekto zaplatí dlh priateľovi, teraz vie všetko o financiách prvého priateľa. Je to ekvivalent otvorenia finančnej histórie vašej kreditnej karty, aby ju mohli vidieť všetci na Zemi.

Toto je kritický problém pre podniky. Všetky ich protistrany, nákupy, predaje, zákazníci, sumy prevodu a všetko ostatné sa stávajú verejnými a prístupnými konkurentmi.

Blockchain Mýty: Záver

Práve ste čítali o šiestich hlavných nedostatkoch bitcoínov. Možno sa čudujete, prečo sa tieto problémy nezaoberajú médiami.

Bohužiaľ pre nich nie je ziskové písať o týchto veciach. Mnohí z tých, ktorí si bitcoín kúpili, ho začali propagovať a propagovať, ako aj z neho profitovať. Prečo by teda písali o nedostatkoch technológie blockchain?

Bitcoin má veľa konkurentov, ktorí sa pokúsili vyriešiť určité problémy. Aj keď niektoré nápady sú veľmi dobré, všetky sú založené na rovnakých základných princípoch blockchainu. Áno, existujú aj iné, nepeňažné aplikácie technológie blockchain, ale uplatňujú sa aj základné nedostatky blockchainu..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me