V súčasnosti majú ľudia k routeru cez sieť Ethernet alebo WiFi k dispozícii množstvo zariadení. Počítače, notebooky, smartfóny, tablety, inteligentné zariadenia, herné konzoly - aby sme vymenovali aspoň niektoré. Keď sa ich zariadenia pripájajú k internetu, webové stránky a služby online s nimi musia komunikovať pomocou svojej verejnej adresy IP.


Verejná adresa IP je digitálna adresa, ktorú vám poskytne poskytovateľ internetových služieb. Táto verejná adresa IP je však priradená vášmu smerovaču - nie každému jednotlivému zariadeniu vo vašej domácnosti. To znamená, že router potrebuje inú adresu, aby správne preposielala údaje do každého jednotlivého zariadenia vo vašej sieti.

Súkromná adresa IP

Súkromné ​​/ miestne adresy IP

Keď sa vaše zariadenia pripájajú k smerovaču vašej siete, každému z nich sa pridelí súkromná adresa IP pomocou protokolu DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Táto miestna adresa IP je viditeľná iba v miestnej sieti alebo podsiete (vaša domáca adresa). Tieto miestne adresy IP sa používajú na identifikáciu každého jednotlivého zariadenia.

Ak však zariadenia chcú komunikovať s okolitým svetom prostredníctvom internetu - na vytvorenie sietí je potrebné použiť tretiu adresu. Tu prichádza adresa MAC (Media Access Control).

Čo je to adresa MAC?

Každé zariadenie vo vašej sieti má jedinečnú adresu MAC. MAC adresa identifikuje každý jednotlivý stroj pripojený k lokálnej sieti. MAC považujte za osobné identifikačné číslo každého jednotlivého zariadenia.

MAC adresa je priradená vášmu zariadeniu, keď je vyrobené a je pevne zakódované do firmvéru.

MAC adresa je zvyčajne šesť sád dvojciferných číslic / znakov, ktoré sú oddelené dvojbodkami. (00: 0A: 95: 9 d: 68: 16). Za zmienku tiež stojí, že každá karta sieťového rozhrania má adresu MAC. Počítače s viacerými portami LAN alebo WiFi moduly majú teda aj viac adries MAC.

Mac adresa

Ako funguje MAC adresa?

Ak kliknete na odkaz YouTube, vaša žiadosť musí prejsť alebo preskočiť na mnohých serveroch a smerovačoch, aby sa dostala na miesto určenia. Vaša verejná a súkromná adresa IP zostane počas cesty rovnaká, ale adresa MAC sa neustále mení, keď sa vaše údaje prenášajú po celom svete. Keď odošlete žiadosť na webovú stránku, MAC adresa sa aktualizuje zakaždým, keď sa údaje dostanú k novému smerovaču na ceste k cieľovému cieľu..

Keď router sleduje odchádzajúce požiadavky, pripája ich k súkromnej IP adrese, takže keď sa pakety vrátia z internetu, vedia, na ktoré zariadenie ich majú posielať ďalej.

Druhá otázka

Užitočné MAC

Pretože adresy MAC sa nikdy nezmenia, sú spoľahlivým nástrojom na určovanie odosielateľov a prijímateľov údajov v sieti. Sú tiež veľmi užitočným diagnostickým nástrojom pre správcov sietí na identifikáciu problémov v ich miestnej sieti.

Okrem toho, vzhľadom na to, že každé zariadenie má jedinečnú adresu MAC, je možné použiť čísla MAC na zablokovanie komunikácie nechcených zariadení v sieti. Toto sa hodí napríklad na vylúčenie údajov pochádzajúcich z počítačov hackerov.

Tento proces sa nazýva filtrovanie MAC a je mimoriadne užitočný, ak sa hacker pokúša ukradnúť sieťovú IP adresu. Po zavedení filtrovania MAC môžu v sieti komunikovať iba počítače, ktorých MAC adresy boli schválené. V dôsledku toho sú žiadosti narušiteľa odfiltrované - a počítačový zločin nie je schopný v sieti urobiť nič škodlivé.

Kódy výrobcov

MAC adresy zahŕňajú údaje výrobcu na začiatku adresy. Nazývajú sa to Organizačne jedinečné identifikátory alebo OUI. Medzi známych výrobcov sieťových kariet patria Dell, CISCO a Belkin. Tu sú kódy OUI pre týchto výrobcov:

  • Dell: 00-14-22
  • Cisco: 00-40-96
  • Belkin: 00-30-BD

Preto treba pripomenúť, že číslo MAC poskytuje niektoré informácie o systéme, z ktorého pochádza.

IP adresa VS MAC adresa - záver

IP adresy a MAC adresy sú potrebné pre komunikáciu počítačov (a iných pripojených zariadení) cez internet. Aj keď sú tieto dve schémy adresovania navzájom nezávislé, spolupracujú tým, že poskytujú základné služby v rôznych vrstvách vytvárania sietí.

IP adresy sa pravidelne menia. Adresy MAC sa líšia, pretože vždy zostávajú rovnaké bez ohľadu na to, ku ktorej sieti sa pripájate.

MAC adresa je teda permanentný jedinečný identifikátor, ktorý sa môže použiť na účely sledovania fyzickej polohy (za veľmi špecifických okolností). Na rozdiel od adresy IP sa však adresa MAC šíri z jednej podsiete do druhej, a preto ju nemožno sledovať prostredníctvom webových stránok..

Obrázkové kredity: Profit_Image / Shutterstock.com, Peshkova / Shutterstock.com, SeventyFour / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me