Dochádza nám IPv4, takže IPv6 je budúcnosť. Svet bohužiaľ nie je úplne pripravený na IPv6. Patria sem mnohé služby VPN, ktorých softvér nechráni používateľov pred únikom protokolu IPv6. Najjednoduchším riešením tohto problému je zakázanie protokolu IPv6 v zariadení..


Čo je to IPv6?

Existujú 4,29 miliardy Adresa IPV4 a dôjdu

Každé internetové pripojenie má jedinečnú číselnú adresu známu ako jeho adresa IP (Internet Protocol). V súčasnosti väčšina adries IP používa starší 32-bitový štandard IPv4, ale adresy IPv4 sa rýchlo vyčerpávajú.

Riešením je jednoducho použiť dlhšie adresy IP, čo presne zodpovedá protokolu IPV6. Použitím 128-bitových webových adries IPv6 dosahuje približne 340 miliárd miliárd miliárd miliárd adries. Čo by nás malo na chvíľu zdržať!

Mám IPv6?

To, či máte IPv6, závisí od vášho poskytovateľa internetu. Zavádzanie IPv6 poskytovateľmi internetových služieb bolo takmer všade pomalé, hoci v niektorých krajinách je častejšie ako iné. Celkovo v roku 2020 väčšina ľudí ešte nemá pripojenie IPv6, hoci sa to začína meniť.

Ak si nie ste istí, či máte pripojenie IPv6, navštívte stránku ipleak.net (bez pripojenia VPN).

Test IP

Ak nevidíte dlhú adresu IPv6, nemáte pripojenie IPv6 a tento sprievodca nepotrebujete..

Nemáte zmysel deaktivovať IPv6 na vašom zariadení, ak nemáte pripojenie IPv6, aj keď sa pravidelne pripájate na internet pomocou pripojenia iných ľudí, ako sú verejné WiFi hotspoty, môžete tak urobiť aj tak..

Prečo deaktivovať protokol IPv6?

Prechod na IPv6 je dobrá a nevyhnutná vec, tak prečo deaktivovať IPv6, ak ho máte? Jediným dôvodom je to, že veľa aplikácií VPN správne nasmeruje pripojenia IPv4 cez rozhranie VPN, ale nerobí to pre protokol IPv6. To umožňuje webovým stránkam vidieť vašu skutočnú IP adresu a nazýva sa únik IPv6.

Vypnutie IPv6 na úrovni systému zabezpečí, že nedôjde k únikom. Dobrou správou je, že deaktivácia protokolu IPv6 na vašom zariadení vás nič nestojí. IPv4 sa čoskoro nezmení a každý web a internetový zdroj podporuje IPv4. IPv6 môže byť budúcnosť, ale budúcnosť tu ešte nie je.

To znamená, že môžete zakázať protokol IPv6, aby ste zabezpečili pripojenie k sieti VPN bez akýchkoľvek negatívnych dôsledkov na vaše používanie internetu.

Slovo na WebRTC

WebRTC je komunikačný protokol zabudovaný do najmodernejších prehľadávačov, ktorý umožňuje bezproblémovú hlasovú a obrazovú komunikáciu vo vašom okne prehliadača.

Dizajn systému WebRTC spočíva v tom, že umožňuje používateľom komunikovať prostredníctvom brán firewall jednoducho tým, že ostatným používateľom WebRTC (a webovým serverom) oznámi svoju skutočnú IP adresu. Ak máte pripojenie IPv6, oznámi im vašu adresu IPv6 a ak tak neurobíte, oznámi im vašu adresu IPv4.

Táto funkcia je vynikajúca pre používateľov WebRTC, ale pre používateľov VPN predstavuje bolesť, pretože uniká vaša skutočná IP adresa bez ohľadu na to, či používate VPN. Tento problém sa bežne označuje ako únik WebRTC.

Všimnite si, že ak vidíte únik WebRTC, potom deaktivácia protokolu IPv6 vo vašom zariadení môže problém vyriešiť, ale je rovnako pravdepodobné, že server WebRTC namiesto neho vyradí vašu adresu IPv4. Zakázanie protokolu IPv6 preto nie je odporúčaným riešením na zabránenie únikom protokolu IPR6 WebRTC.

Existujú veci, ktoré môže služba VPN urobiť na úrovni klienta a servera, aby sa znížila pravdepodobnosť úniku WebRTC, ale jediným zaručeným riešením je zakázať WebRTC vo vašom prehliadači..

Ako vypnúť IPv6 na vašom zariadení

Windows (väčšina verzií)

 1. Kliknite pravým tlačidlom myši na položku Štart -> Vyhľadávanie -> do vyhľadávacieho poľa napíšte Ovládací panel a vyberte výsledok.

  spustí sa ovládací panel v systéme Windows

 2. Vyberte možnosť Sieť a zdieľanie (alebo Zobraziť stav a úlohy siete, ak sú v režime Kategória).

  sieť a zdieľanie

 3. Prejdite na Zmeniť nastavenia adaptéra.

  zmeniť nastavenia adaptéra

 4. Kliknite pravým tlačidlom myši na vaše pripojenie k internetu -> vlastnosti.

  vlastnosti Wi-Fi

 5. Posuňte zobrazenie nadol, kým neuvidíte internetový protokol verzie 6 (TCP / IPv6) a zrušte začiarknutie jeho políčka.

  internetový protokol verzie 6 vo vlastnostiach WiFi

 6. Kliknite na tlačidlo OK a ste hotovi.

MacOS

 1. Prejdite na Predvoľby systému...

  Systémové preferencie Mac

 2. Kliknite na položku Sieť..

  Ikona sieťových nastavení

 3. Vyberte svoje pripojenie k internetu -> Pokročilé.< br />

  Nastavenia WiFi a možnosť rozšíreného nastavenia

 4. Prejdite na kartu TCP / IP -> Konfigurovať IPv6: -> preč.

  Na karte TC / IP nakonfigurujte protokol IPv6 na vypnuté

 5. Kliknite na tlačidlo OK a ste hotoví.

linux

Existujú dva spôsoby, ako zakázať IPv6 v operačných systémoch Linux. Môžete to urobiť pomocou príkazového riadku alebo správcu siete. Postup nájdete v nasledujúcich krokoch.

Pomocou správcu siete

 1. Choď do nastavení -> Network. Kliknite na kartu nastavení / možností pre svoju sieť.

  Nastavenia správcu siete

 2. Prepnite na kartu IPv6 -> Metóda IPv6 -> zakázať.

  deaktivovať tlačidlo IPv6

 3. Kliknite na Použiť a ste hotoví.

Použitie príkazového riadku

Debian (zahŕňa Ubuntu a Mint) a systémy SuSE

Ak chcete natrvalo zakázať protokol IPv6, musíme upraviť súbor sysctl.conf.

 1. Otvorte terminál a zadajte nasledujúci príkaz:
  sudo nano /etc/sysctl.conf
 2. Posuňte zobrazenie nadol a pridajte nasledujúce riadky:
  net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1
  net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 1
  net.ipv6.conf.lo.disable_ipv6 = 1

 3. Uložte a zatvorte súbor, potom vykonajte a potom vykonajte zmeny pomocou nasledujúceho príkazu:
  sudo sysctl -p
  Ani reštart nebude bolieť. Ak chcete znova povoliť protokol IPv6, odstráňte iba pridané riadky zo súboru /etc/sysctl.conf.

Systémy Red Hat (zahŕňajú Fedora a CentOS)

Otvorte terminál a zadajte nasledujúce príkazy:

sudo sysctl -w net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1

sudo sysctl -w net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 1

Ak chcete znova povoliť protokol IPv6, zadajte nasledujúce príkazy:

sudo sysctl -w net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 0

sudo sysctl -w net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 0

Android

Bez pripojenia root k telefónu nie je možné zakázať pripojenie IPv6 v systéme Android pre pripojenie Wi-Fi. Môžete ho však zakázať pre mobilné dátové pripojenia.

 1. Choďte na Nastavenia -> pripojenie -> Mobilné siete -> Názvy prístupových bodov. Vyberte mobilného operátora, prejdite nadol na protokol APN a vyberte ho.

  Možnosť protokolu APN v systéme Android

 2. Vyberte IPv4.

  Možnosti protokolu APN IPv4 a IPv6

 3. A ste hotoví.

Malo by sa však poznamenať, že by mohol byť lepší nápad používať OpenVPN pre Android namiesto netesnej vlastnej aplikácie. Môže zabezpečiť, že nie sú možné nechcené spojenia IPv6 mimo rozhrania VPN.

 1. Pre pripojenie k VPN otvorte aplikáciu OpenVPN pre Android a ikonu Upraviť.

  OpenVPN pre profily Android

 2. Prepnite sa na kartu Smerovanie a VPN je zakázané (blokovanie IPv6 (alebo IPv4)) je povolené (štandardne je to povolené).

  blokovať možnosti IPv6 (alebo IPv4)

iOS a iPadOS

Nie je možné zakázať IPv6 na mobilných platformách spoločnosti Apple na systémovej úrovni, hoci aplikácia OpenVPN Connect môže smerovať pripojenia iba cez IPv4. Stačí ísť do nastavení -> a vyberte IPv6 -> Tunel len s protokolom IPV4.

Možnosť iba tunela IPv4

Chromebook

Spravidla nie je možné zakázať protokol IPv6 na systémovej úrovni v systéme Chrome OS. Ak vstúpite do režimu pre vývojárov, môžete dočasne vypnúť protokol IPv6 otvorením okna prehliadača Chrome zadaním:

sudo ip6tables –F

Funguje to však iba do reštartovania Chromebooku. Lepším riešením je použitie aplikácie OpenVPN pre Android na zabránenie úniku IPv6 namiesto vlastnej aplikácie vášho poskytovateľa VPN..

OpenVPN pre nastavenia systému Android

Rovnako ako u všetkých aplikácií VPN VPN pre Android, ktoré sú spustené na Chromebooku, zaistíte tým na svojom Chromebooku všetky natívne prehliadače ChromeOS a všetky pripojenia systému Android. Nezabezpečí však pripojenia pre aplikácie systému Linux, ktoré sú spustené v systéme ChromeOS.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me