Väčšina moderných prehliadačov umožňuje webovým serverom požadovať vašu geolokáciu. To má legitímne výhody, pretože umožňuje webovým stránkam prispôsobiť svoje služby vašim individuálnym potrebám a uľahčuje im poskytovanie funkcií špecifických pre danú polohu..


Je to tiež niečo ako nočná mora v súkromí, pretože váš prehliadač môže zdieľať vašu skutočnú polohu s webovými stránkami, aj keď používate virtuálnu súkromnú sieť (VPN). Našťastie je táto funkcia v predvolenom nastavení aktivovaná a môžete si vybrať, či ju chcete použiť od prípadu k prípadu. Môžete ju však úplne vypnúť.

Ako funguje geolokácia HTML5?

Presné podrobnosti o tom, ako funguje geolokácia, sa líšia v závislosti od prehliadača. Prehliadače stolných počítačov kombinujú kľúče, ako je vaša adresa IP, informácie o agentoch používateľských prehľadávačov a zoznam zistených sietí Wi-Fi vo vašej oblasti, ich sily signálu na odhadnutie vašej polohy..

Ak to znie strašidelne, zhoršuje sa to na mobilných zariadeniach, kde sa vyššie uvedené informácie kombinujú s údajmi sledovania mobilných telefónov, aby sa vaša poloha ďalej určila. Patria sem vaše údaje GPS, informácie o mobilnej sieti a jedinečné identifikačné číslo IMEI v telefóne.

Aká presná je geolokácia?

V mojich testoch je to sakramentsky presné! Napriek tomu, že bola povolená sieť VPN, mylocation.org sa mi podarilo nájsť moju skutočnú adresu pri používaní stolného prehľadávača s funkciou geolokácie prehliadača. Na telefóne bola presnosť na niekoľko metrov!

Geolocation

Ale nepropadajte panike!

Podpora geolokácie prehliadača je aktivovaná

V predvolenom nastavení všetky prehliadače požiadajú o povolenie pred odoslaním geolokačných údajov na webové stránky.

Geolokácia voliteľná

Je však možné, že ste vy (alebo pravdepodobne rodinný príslušník) omylom zmenili nastavenia svojho prehliadača, aby bola predvolene povolená geolokácia. Taktiež je bežné, že malware mení nastavenia geolokácie prehľadávača.

Geolokácia VPN a HTML5

Sieť VPN skryje vašu IP adresu pred navštevovanými webovými stránkami, ale toto je obchádzané, ak povolíte webovému serveru používať geolokáciu.

Ako už bolo uvedené, váš prehliadač by mal pred odoslaním týchto údajov požiadať o povolenie, je však možné, že to nebude možné. Odoslanie údajov o geografickej polohe môže spôsobiť, že vás stránka zablokuje, ak nepovolí pripojenie z vašej polohy.

Ak web dokáže zistiť vašu polohu, keď máte spustenú sieť VPN, prvú vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať, či na webe ipleak.com nemáte únik IP. Ak na tejto stránke vidíte akúkoľvek adresu IP, ktorá patrí vám alebo vášmu poskytovateľovi internetových služieb (ISP), potom je problémom únik IP - nie geolokácia HTML5.

Po skontrolovaní, či únik IP nie je vinníkom, môžete skúsiť manuálne zakázať geolokáciu v prehliadači..

Webové stránky, ktoré blokujú používateľov VPN

Pre streamingové služby je čoraz bežnejšie blokovať používateľov VPN, keď ich zistia. Dôvodom je skutočnosť, že veľa ľudí používa siete VPN na sledovanie obsahu, ktorý je z dôvodu licencie obmedzený na publikum v niektorých krajinách.

Je však dôležité pochopiť, že tieto služby nejako neviem, kde skutočne ste. Jednoducho udržujú databázu IP, o ktorej je známe, že patria do služieb VPN, a blokujú každého, kto sa pokúša získať prístup na ich webovú stránku pomocou jednej z týchto IP.

Predchádzanie únikom IP a zakázanie geolokácie prehliadača neurobí nič na prekonanie takejto jednoduchej, ale efektívnej taktiky.

Ako zakázať geolokáciu HTML5

Geolokáciu v prehliadači môžete úplne zakázať pomocou nasledujúcich metód:

Zakázať geolokáciu v prehliadači Firefox (pre počítače a Android)

  1. Zadajte about: config do panela s adresou URL a kliknite na možnosť „I risk the risk“ (only desktop).
  2. Do poľa Hľadať zadajte geo.enabled a potom dvakrát kliknite na jeho položku nepravdivý.

Geolokácia Firefox

Zakázať geolokáciu v prehliadači Chrome (počítač)

Prejdite do ponuky () -> nastavenie -> Pokročilé -> Ochrana osobných údajov a bezpečnosť -> Nastavenia obsahu -> Poloha a prepnite možnosť Blokovať, ak chcete požiadať o prístup pred prístupom (odporúčané).

Geolokácia Chrome

Zakázať geolokáciu dňa Chrome (mobil)

Presne to isté ako vyššie, s výnimkou prejdite na Menu (⋮) -> nastavenie -> Nastavenia stránok -> umiestnenia.

Zakázať geolokáciu dňa Safari (MacOS)

Prejdite na Safari (vľavo hore na paneli úloh) -> Preferencie ... -> webové stránky - > Lokalita. Vyberte „Odmietnuť“ pre všetky uvedené webové stránky, ktoré nechcete geograficky lokalizovať. Ak chcete zabrániť, aby všetky webové stránky mali v budúcnosti prístup k geolokačným údajom, vyberte Pri návšteve iných webových stránok: -> poprieť.

Geolokácia Safari

Zakázať geolokáciu v prehliadači Safari (iOS)

Choď do nastavení > súkromia > Služby určovania polohy -> prepínacie tlačidlo vypnuté.

Geolokácia Safari Ios

Zakázať geolokáciu na Microsoft Edge

Edge je aplikácia Windows Store, takže ak chcete vypnúť geolokáciu, prejdite do okna Štart -> nastavenie -> súkromia -> Poloha a prepnite položku Poloha na Vypnuté.

Okraj geolokácie

Zakázať geolokáciu v aplikácii Microsoft Internet Explorer

Prejdite do ponuky (ikona ozubeného kolieska vpravo hore) -> Možnosti internetu -> Karta ochrany osobných údajov -> Poloha a začiarknite políčko „Nikdy nepovoľovať webovým serverom požadovať vašu fyzickú polohu“ -> OK.

Geolokácia Ie

Zakázať geolokáciu v Opere

Prejdite do ponuky -> nastavenie -> webové stránky -> Poloha a vyberte možnosť „Nepovoliť žiadnemu webu sledovať moju fyzickú polohu.“

Prehliadač Opera

Zakázať geolokáciu v prehliadači: Záver

Aj keď geolokácia prehliadača HTML5 môže byť veľmi invazívna, pokiaľ ide o ochranu osobných údajov, zvyčajne to nie je problém, pretože táto funkcia je v predvolenom nastavení aktivovaná.

Ak však máte paranoidné dispozície alebo ak web vie, kde ste dokonca so zapnutou sieťou VPN a po skontrolovaní úniku IP, môžete skúsiť vypnúť geolokáciu v prehliadači..

Obrazový kredit: Autor: Nucleartist / Shutterstock.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me