Neutralita siete je zásada, že poskytovatelia internetových služieb a vlády by mali zaobchádzať so všetkými údajmi na internete rovnako a nediskriminovať alebo účtovať rozdielne podľa používateľov, obsahu, stránok, platforiem, aplikácií, typu pripojeného zariadenia a spôsobov komunikácie. “Wikipedia.

Neutralita siete sa všeobecne považuje za základný kameň úspechu internetu. Poskytnutím rovnakých podmienok pre všetky služby a používateľov sa podporujú inovácie a môžu sa rozvíjať dynamické startupy.

Z hľadiska spotrebiteľa znamená neutralita siete to, že požadovaný obsah (a za ktorý platíte šírku pásma) sa vám dodáva rovnakou rýchlosťou, bez ohľadu na to, aký je tento obsah.

Bohužiaľ, v januári tohto roku odvolací súd USA pre obvod Columbia Circuit účinne potlačil neutralitu siete a FCC, ktorého úlohou je hájiť neutralitu, a to aj napriek masívnemu verejnému protestu, ktorý viedol k bezprecedentným 3 Zostáva milión pripomienok na jeho webovej stránke s verejnými konzultáciami (spôsobujúcimi to, že sa dvakrát zrútil), zdá sa, že je skôr oxymoronicky odhodlaný „zachrániť“ neutralitu siete jej zničením.

Vzhľadom na to, že nový vedúci FCC, Tom Wheeler, roky pôsobil ako priemyselný lobista v kampani proti neutrality siete, je to rovnako depresívne, ako prekvapujúce..


Medzitým veľké telekomunikačné spoločnosti nestrácali čas roztrhaním sieťovej neutrality, pričom dôvody boli zväčša trojnásobné:

  1. Teraz môžu spoločnostiam, ktoré si za to môžu dovoliť, ponúknuť rýchlejší prístup k svojim zákazníkom. Aj keď to prináša pre ISP ďalšie príjmy, znamená to, že menšie spoločnosti, začínajúce podniky, charitatívne organizácie a každý, kto si nemôže dovoliť platiť za dodatočnú šírku pásma, bude musieť dať „pomalý pruh“. Jedinými výhercami sú veľké podniky, ktoré môžu využiť toto nerovnaké podmienky na potlačenie svojej konkurencie
  2. Teraz môžu zákazníkom ponúkať balíčky internetových balíkov v káblovom štýle, ktoré zákazníkom poskytujú prístup iba k obmedzenému počtu kanálov (napr. K webovým stránkam a internetovým službám). Ak chcete získať neobmedzený prístup na internet, zákazníci budú musieť platiť viac. Netreba dodávať, že to má hrozné sociálne dôsledky, ale tento proces už prebieha
  3. Môžu diskriminovať služby, ktoré konkurujú svojim vlastným. Klasickým príkladom je to, že Comcast aj Verizon (ktorí prevádzkujú služby internetového vysielania), takmer okamžite po januárovom rozsudku Súdneho dvora, začali obmedzovať prevádzku Netflixu. Ich ospravedlnením je, že Netflix nespravodlivo oplácajú svoju šírku pásma, takže je spravodlivé, že by to malo platiť, ale zákazníci určite platia za ISP za túto šírku pásma presne tak, aby mohli vysielať služby, ako je Netflix.?

Ako VPN môže pomôcť obísť škrtenie ISP

Pomocou služby VPN sa váš počítač (vrátane mobilných zariadení) spojí so servermi poskytovateľa VPN pomocou šifrovaného tunela. Pretože všetky údaje, ktoré prechádzajú týmto tunelom, sú chránené silným šifrovaním, váš poskytovateľ internetových služieb nemôže vedieť, čo používatelia robia na internete, a preto nemôže uprednostňovať ani diskriminovať konkrétne služby..

Colin Nederkoorn, generálny riaditeľ Customer.io, vykonal v júli len s cieľom demonštrovať, ako efektívne to môže byť, sériu testov, pri ktorých pomocou VPN zlepšilo rýchlosť pripojenia pri desaťnásobnom streamovaní Netfixu cez jeho pripojenie Verizon.!

Používanie siete VPN preto bráni obmedzovaniu internetových služieb, a pravdepodobne sa stane dôležitým nástrojom v boji za zachovanie neutrality siete. Avšak ...

Je možné, že poskytovatelia internetových služieb sami obmedzia / zablokujú VPN

Aj keď sú všetky údaje, ktoré prechádzajú šifrovaným tunelom VPN, skryté pred poskytovateľom internetových služieb, môže vidieť samotný tunel, a preto sa môže rozhodnúť obmedziť alebo zastaviť všetku takúto komunikáciu. Alternatívne môže jednoducho obmedziť alebo zablokovať všetku komunikáciu pripojenú k známym IP adresám poskytovateľov VPN.

Zníženie alebo zablokovanie prenosu VPN je veľmi problematické, pretože podniky sa spoliehajú na VPN, aby zabezpečili internú komunikáciu, platby za procesy a na ľubovoľný počet rutinných účelov, ktoré sú nevyhnutné pre ich fungovanie, takže zákaz protokolov VPN by mal veľmi negatívny vplyv na ekonomiku..

Tento problém sa spája so skutočnosťou, že spustením protokolu OpenVPN (alebo SSTP) cez port TCP 443 je prevádzka VPN nerozoznateľná od prenosu HTTPS (https: //), ktorá používa protokol, na ktorom sa spolieha takmer celá internetová bezpečnosť..

Prevádzka VPN je preto blokovaná iba v mimoriadne reštriktívnych krajinách, ako je Čína alebo Irán, ale existujú dôkazy, že americké spoločnosti ju môžu obmedzovať. Našťastie to možno ľahko obísť prepnutím na port 443 protokolu tcp, ak by s ním manipulovalo, efektívne by to narušilo internet.

Vlastné VPN klientov mnohých poskytovateľov vám umožňujú ľahko prepínať porty. Ak to chcete urobiť v generickom otvorenom zdrojovom klientovi OpenVPN, môžete upraviť textový súbor .ovpn v textovom editore a manuálne zmeniť nastavenia..

port na zmenu ovpn

Ak máte problémy, váš poskytovateľ VPN by mal byť schopný a šťastný pomoc.

Mnoho poskytovateľov VPN tiež ponúka „tajné“ servery, ktoré na maskovanie využívania prenosu VPN používajú technológie podobné obfspoxy.

Väčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, že poskytovatelia internetových služieb môžu pre používateľov pripojených k známym rozsahom IP poskytovateľov VPN obmedziť internet. Ako užívateľ s tým nie je veľa čo robiť, okrem použitia menej známych poskytovateľov VPN, ale samotní poskytovatelia môžu recyklovať svoje IP adresy, nastaviť nové proxy servery a vykonávať rôzne ďalšie triky, aby pomohli v boji proti tejto hrozbe..

Throttling mimo Spojených štátov

Nedávny kolaps neutrality siete v USA, a najmä ukončenie obdobia verejných konzultácií komisie FCC (ktoré sa predĺžilo od 15. júla do 15. septembra s cieľom zvládnuť obrovský objem prijatých pripomienok), zameralo svetovú pozornosť na v USA, a preto z neho urobila urgentnú prioritu pre amerických občanov.

Zvyšok sveta však veľmi pozorne sleduje udalosti v USA a poskytovatelia internetových služieb všade dúfajú, že to vytvorí precedens, ktorý im umožní účtovať rôzne poplatky za rôzne úrovne prístupu k internetu a šírky pásma.

EÚ a Brazília prijali právne predpisy zamerané na zaručenie neutrality siete, ale aj tu skutočnosť, že veľká časť všetkého internetového prenosu prechádza USA (aj keď USA nie sú ani jeho východiskovým bodom, ani cieľovým miestom), znamená, že to, čo sa stane v štáty pravdepodobne ovplyvnia používateľov inde.

Vo všetkých prípadoch, pokiaľ nie je sama o sebe škrtená, VPN pomôže (a diskutované vyššie, aj keď je škrtená, sú k dispozícii možnosti).

Poznámka k obmedzeniu BitTorrent

Mnoho poskytovateľov internetových služieb, dokonca aj v krajinách, ktoré presadzujú neutralitu siete, diskriminuje prenos BitTorrent za predpokladu, že všetok takýto prenos zahŕňa nezákonné porušenie autorských práv. Ak chcete zistiť, či je vaša prevádzka BitTorrentu obmedzená, prečítajte si tento fantastický nástroj od spoločnosti Measurement Lab, ktorá vám umožní zistiť, do akej miery sa obmedzuje prenos BitTorrentu nielen podľa krajiny, ale aj od poskytovateľa internetových služieb..

neutralnet2

Opäť platí, že použitie siete VPN (ktorá umožňuje P2P) toto obchádzanie obmedzí, pričom poskytuje ďalšie výhody skrývania toho, čo sťahujete zo svojho poskytovateľa internetových služieb, a pomocou vonkajšej adresy proxy IP adresy zaistí, že vaše stiahnutia nebude možné vysledovať späť k vašej adrese. skutočná IP adresa. Ak sa chcete dozvedieť viac o používaní VPN pre torrent servery, prečítajte si článok o najlepších VPN pre torrenting.

Úlovok

Pretože VPN zahŕňa dáta, ktoré prechádzajú cez ďalšiu časť cesty počas ich smerovania cez servery VPN, a pretože šifrovanie a dešifrovanie údajov vyžaduje výkon spracovania, použitie VPN vždy prichádza s rýchlostným zásahom, ktorý môže byť až 10 percent, ale môže byť omnoho viac.

Výhoda použitia VPN na zabránenie škrteniam preto závisí od rýchlosti zásahu vyplývajúcej z použitia VPN, oproti množstvu škrtenia, ktoré sa vyskytuje. Ako však veľmi preukázateľne preukázal pán Nederkoorn a jeho 10-násobne rýchlejšia rýchlosť Netflixu pri používaní VPN (ako už bolo uvedené), výhody môžu byť stále značné..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me