Tento článok popisuje spôsob inštalácie siete VPN na Chromebooku. Úplnú diskusiu o tom, prečo chcete na svojom Chromebooku používať VPN a ktorú Chromebook VPN by ste si mali zvoliť, nájdete v časti 5 najlepších služieb Chromebook VPN.


Ako je uvedené v tomto článku, existujú tri spôsoby, ako spustiť sieť VPN v Chromebooku

  1. Použite klienta L2TP / IPsec zabudovaného do systému Chrome OS.
  2. Použite doplnok prehliadača Chrome.
  3. Použite aplikáciu pre Android (na Chromebookoch, ktoré túto funkciu podporujú).

Ak používate aplikácie pre Android, chráni váš Chromebook iba pripojenie L2TP / IPsec. Doplnok prehliadača Chrome chráni vašu bežnú aktivitu Chromebooku, ale nie aplikácie pre Android, zatiaľ čo VPN VPN pre Android chráni iba ďalšie aplikácie pre Android.

Tieto pokyny predpokladajú, že ste sa už zaregistrovali pre službu VPN.

Poznámka k OpenVPN pre Chromebook

Chrome OS teoreticky podporuje protokol OpenVPN, nikdy však nebol schopný správne importovať bežné certifikáty OpenVPN. Ak prevádzkujete svoj vlastný server VPN, je možné ho nakonfigurovať a svoj Chromebook pripojiť pomocou siete OpenVPN, ale to presahuje rámec tejto príručky..

Používanie protokolu L2TP / IPsec (a PPTP)

Vstavaný klient VPN L2TP / IPsec predstavuje „štandardný“ spôsob prevádzkovania siete VPN na Chromebookoch. Preto je vhodné, aby väčšina VPN tento protokol podporovala!

Upozorňujeme, že nastavenia L2TP / IPsec sú rovnaké pre všetky platformy, takže aj keď VPN výslovne nepodporuje Chromebooky, môžete použiť nastavenia L2TP / IPsec poskytované pre akúkoľvek inú platformu na spustenie VPN na Chromebooku..

Operačný systém Chrome OS už PPPT nepodporuje. Keďže protokol PPTP nie je zabezpečený protokol VPN, existuje veľmi malý dôvod na to, aby ste v Chromebooku používali PPTP VPN! Ak máte starý Chromebook a skutočne musíte používať protokol PPTP, pokyny na jeho vykonanie sú takmer rovnaké ako pokyny uvedené nižšie.

1. Prihláste sa do svojho Chromebooku.

2. Kliknite na ikonu siete v dolnej časti obrazovky (vedľa obrázka).

3. Vyberte Nastavenia.

Chromebook L2Tp 0

4. Vyberte Sieť -> Pridajte pripojenie -> Pridajte súkromnú sieť.

Nastavenie Chromebooku 2

5. Vyplňte údaje poskytnuté vašou službou VPN (ako je uvedené, tieto nemusia byť špecifické pre systém Chrome OS, takže môžete použiť iba všeobecné údaje poskytované pre iné platformy).

Kliknite na Pripojiť. Ta-da!Chromebook L2Tp 2

Ak chcete zobraziť stav VPN a pripojiť sa alebo odpojiť, prejdite na Nastavenia -> sieť -> VPN.

Nastavenie Chromebooku 1

Používanie aplikácie Android VPN

Android VPN aplikácie budú Chráňte iba ďalšie aplikácie pre Android na Chromebooku - nie v prehliadači Chrome.

Na ich použitie je potrebný Chromebook, ktorý podporuje aplikácie Google Play Store a Android. Zvyčajne to znamená mať Chrome OS vo verzii 53 alebo novšej. Ak je na vašom Chromebooku možné spustiť Obchod Google Play, ale ešte nie je nainštalovaný, nainštalujte ho podľa týchto pokynov.

Potom jednoducho otvorte Obchod Play a stiahnite si a nainštalujte vlastnú aplikáciu VPN ako ktorákoľvek iná aplikácia. Takmer určite budete požiadaní o prihlásenie pomocou poverení vytvorených pri registrácii do služby VPN, aj keď veľa aplikácií VPN VPN Android ponúka krátku bezplatnú skúšobnú verziu.

Prípadne môžete OpenVPN nastaviť manuálne pomocou OpenVPN pre Android alebo OpenVPN Connect. Úplné pokyny na nastavenie siete OpenVPN pre Android nájdete v téme Ako nainštalovať sieť VPN v systéme Android, ktorá obsahuje aj pokyny na konfiguráciu aplikácie tak, aby fungovala ako prepínač zabíjania..

Existuje niekoľko riešení, ako získať aplikácie pre Android do Chromebookov, ktoré túto funkciu oficiálne nepodporujú (alebo úplne) nepodporujú, ale to je nad rámec tohto článku..

Používanie rozšírenia prehliadača Chrome

V systéme Chrome OS je prehliadač operačným systémom, takže doplnky VPN prehliadača Chrome môžu skutočne fungovať ako skutoční klienti VPN.

To znamená, že novšie verzie systému Chrome OS podporujú aplikácie pre Android. Prevádzkujú sa vo vlastnom samostatnom subsystéme Android a nebudú mať úžitok z doplnku prehliadača Chrome VPN.

Väčšina takýchto doplnkov prehľadávača bezpečne šifruje pripojenie pomocou protokolu HTTPS. Vždy sa oplatí skontrolovať, či je to váš prípad poskytovateľa VPN, pretože niektorí nemajú vôbec žiadne šifrovanie. Tieto môžu byť stále užitočné pre spoofing vašej polohy, ale neposkytujú žiadne výhody zabezpečenia ani ochrany osobných údajov.

1. Otvorte Internetový obchod Chrome. Skontrolujte, či je vybraté tlačidlo Rozšírenia a vyhľadajte požadovaný doplnok VPN. Váš poskytovateľ VPN vám pravdepodobne tiež poskytne priamy odkaz na jeho stránku na stiahnutie rozšírenia Chrome.

Rozšírenie Chrome 1

2. Kliknutím na Pridať do prehliadača Chrome alebo kliknutím na ikonu zobrazíte podrobný popis rozšírenia. Potom kliknite na Pridať do prehliadača Chrome -> Pridať rozšírenie.

Rozšírenie Chrome

3. Na paneli úloh prehliadača Chrome sa zobrazí ikona rozšírenia. Kliknutím na ňu otvoríte doplnok VPN.

Rozšírenie Chrome 3 1 E1512652754512

Nezabudnite, že rozšírenie prehliadača Chrome ochráni iba to, čo sa deje vo vašom prehliadači Chrome. Nechráni aplikácie pre Android.

Používanie Chromebooku s VPN smerovačom

Namiesto inštalácie VPN do Chromebooku ju môžete nainštalovať do smerovača (v závislosti od toho, ktorý smerovač máte). Mnoho moderných smerovačov má zabudovaného klienta VPN, ktorý si zvyčajne môžete nakonfigurovať na stránke správcu smerovača.

Môžete tiež smerovať do smerovačov pomocou firmvéru tretích strán, ako sú DD-WRT a Tomato, medzi ktoré patrí klient VPN. Niektorí poskytovatelia skutočne ponúkajú predzábleskové smerovače, ktoré boli predkonfigurované na svoju službu.

Úplnú diskusiu o výhodách a nevýhodách tohto nájdete v časti Päť najlepších VPN smerovačov. Máme tu aj sprievodcu nastavením OpenVPN na smerovačoch DD-WRT.

záver

Takmer všetky služby VPN podporujú protokol L2TP / IPsec, čo veľmi zjednodušuje používanie siete VPN v Chromebooku. Používanie doplnku prehliadača Chrome je pravdepodobne ešte jednoduchšie, ak nepotrebujete chrániť aplikácie pre Android spustené na Chromebooku..

Obrazový kredit: Autor: Konstantin Savusia / Shutterstock.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me