Windows 10 je nočná mora v súkromí. Štyri roky po svojom vydaní spoločnosť Microsoft dúfa, že každý prešiel na poslednú verziu systému Windows. Mnoho používateľov však stále používa staršie verzie operačného systému.


Pre podniky je to pochopiteľné. Náklady na modernizáciu, problémy so spätnou kompatibilitou a možná potreba rekvalifikácie zamestnancov sú dôvodmi na oddialenie presunu.

Systém Windows 10 bol navrhnutý čiastočne na vyriešenie týchto problémov a namiesto postupných zmien s každou novou verziou ponúka prírastkové aktualizácie..

Každý nový počítač od roku 2015 sa dodáva so systémom Windows 10, ale stále môžu existovať používatelia, ktorí vytrvajú v staršom hardvéri, ktorý sa jednoducho nikdy neobrátil na to, aby spoločnosť Microsoft využila ponuku bezplatnej aktualizácie (ktorá sa predĺžila až do 31. decembra). 2017).

Pre mnohých je však najlogickejším dôvodom na inováciu na najnovšiu verziu systému Windows to, že staršie verzie systému Windows jednoducho nie sú tak útočiace na ochranu osobných údajov ako systém Windows 10..

Aká súkromná je vaša verzia systému Windows?

Nasledujúca tabuľka uvádza, aké údaje vaša verzia systému Windows potenciálne zdieľa.

Windows 10

Windows 8.1

Windows 8

Windows 7

Kontakty používateľa

Áno

žiadny

žiadny

žiadny

Údaje kalendára

Áno

žiadny

žiadny

žiadny

Ďalšie osobné údaje

Áno

žiadny

žiadny

žiadny

Reklamné ID

Áno

Áno

žiadny

žiadny

umiestnenia

Áno a odoslané dôveryhodným partnerom.

Áno, iba spoločnosť Microsoft.

Áno, iba spoločnosť Microsoft.

žiadny

telemetria

Áno (okrem W10 Enterprise)

Áno*

Áno*

Áno*

* Telemetria - Ide o proces zaznamenávania údajov z iného zdroja a ich odoslania na iný zdroj. To sa deje za "riešenie problémov".

* Po vydaní týchto verzií systému Windows sa nezískala žiadna telemetria, odvtedy sa to však pridáva prostredníctvom automatických aktualizácií.

Windows 10

Windows 10 Domovská obrazovka

Od svojho vydania v júli 2015 spôsobil systém Windows 10 kontroverziu v prípade mnohých zlyhaní ochrany osobných údajov.

Platí to najmä pre jej služby Bing a Cortana, ktoré o vás zhromažďujú veľké množstvo osobných informácií s cieľom poskytnúť vysoko personalizovaný zážitok..

Automatické znepokojenie spoločnosti Microsoft zo strany telemetrických údajov (na účely riešenia problémov) tiež vyvolalo obavy.

Mnoho používateľov môže byť spokojných s kompromisom medzi súkromím a pohodlím pri používaní týchto služieb, ale samotné množstvo informácií, ktoré o vás môže spoločnosť Microsoft zhromažďovať prostredníctvom systému Windows 10, je znepokojujúce..

Väčšinu funkcií narušujúcich súkromie možno zakázať a spoločnosť Microsoft teraz robí oveľa lepšiu prácu pri vysvetľovaní toho, čo robia, a umožňuje používateľom ich vypnúť počas inštalácie, ako keď bol prvýkrát vydaný systém Windows 10..

Používatelia Windows sú stále vedení k akceptovaniu predvolených nastavení, ktoré sú vysoko invazívne.

Patria sem zhromažďovanie kontaktov používateľa, údajov kalendára a súvisiacich vstupných údajov na prispôsobenie reči, zadávanie textu a vstup atramentov. Zbierajú sa aj údaje o písaní a písaní atramentov, aby sa zlepšilo rozpoznávanie.

Väčšinu tohto zberu údajov je možné zrušiť, ale nie je možné zrušiť zber telemetrií, pokiaľ nepoužívate Enterprise Edition Windows 10.

Windows 8.1

Windows 8.1 neobsahuje Cortanu, a preto má oveľa menšiu integráciu s vyhľadávacím nástrojom Bing a nemusí zbierať údaje o prispôsobení.

Zaviedla reklamné ID. Ide o jedinečné identifikátory, ktoré umožňujú spoločnostiam zacieliť na používateľov pomocou personalizovanej reklamy.

Počas svojho aktívneho životného cyklu systém Windows 8.1 nezhromažďoval žiadne údaje o telemetrii, ale krátko po zavedení systému Windows 10 spoločnosť Microsoft pridala zbierku telemetrie do systémov Windows 8.1, Windows 8 a Windows 7 prostredníctvom svojho kanálu automatických aktualizácií..

Windows 8

Táto verzia systému Windows zaviedla sledovanie polohy. Veľkým rozdielom oproti invazívnejšiemu sledovaniu polohy, ktoré vykonáva systém Windows 10, je však to, že údaje o polohe zhromažďované systémami Windows 8 a Windows 8.1 sa odosielajú iba spoločnosti Microsoft..

Rovnako ako v prípade systému Windows 8.1, aj v roku 2015 sa do systému Windows 8 spätne pridala zbierka telemetrie.

Windows 7

Mnohí považujú systém Windows 7 za poslednú verziu systému Windows bez zabudovaných funkcií špeciálne navrhnutých tak, aby narušili súkromie používateľov.

Podobne ako v prípade oboch verzií systému Windows 8 bolo toto rozlíšenie do istej miery zničené spätným pridaním zbierky telemetrie..

Najväčší problém pre používateľov Windows 7 je, že desaťročný operačný systém sa blíži ku koncu svojej životnosti. Oficiálna podpora spoločnosti Microsoft končí 14. januára 2020.

Vaša kópia systému Windows potom samozrejme prestane fungovať, ale už nebude dostávať dôležité aktualizácie zabezpečenia.

Výhody ochrany osobných údajov vyplývajúce z pokračovania v používaní systému Windows 7 namiesto toho, aby sa po tomto dátume inovovala na novšiu verziu systému Windows, sú vysoko vyvážené bezpečnostným rizikom, ktoré predstavuje používanie operačného systému, ktorý nie je opravený na splnenie najnovších bezpečnostných hrozieb..

32-bitové a 64-bitové počítače so systémom Windows

Väčšina moderných počítačov je vybavená 64-bitovými procesormi. Sú to oveľa rýchlejšie ako staršie 32-bitové procesory, ktoré sa tiež obmedzujú na použitie iba 4 GB pamäte RAM.

Aby bolo možné využiť 64-bitový procesor, musia byť programy napísané osobitne, aby podporovali jeho súbor inštrukcií. Toto zahŕňa Windows.

Jediný rozdiel medzi 32-bitovými verziami systému Windows a 64-bitovými verziami systému Windows spočíva v tom, že 64-bitové verzie môžu plne využívať výhody 64-bitových procesorov..

32-bitové verzie systému Windows fungujú dobre na počítačoch so 64-bitovými procesormi, ale na 64-bitové verzie systému Windows je potrebné spustiť 64-bitové procesory.

Dôležité je, že to nemá žiadny vplyv na súkromie týkajúce sa toho, či je počítač so systémom Windows 32-bitový alebo 64-bitový.

Pokiaľ nepoužívate veľmi starý počítač, mali by ste tiež zvoliť 64-bitové verzie programov (napríklad aplikácie VPN), pretože poskytujú lepší výkon. Ak je však k dispozícii iba 32-bitová verzia (čo je často prípad, aby sa zabezpečila spätná kompatibilita), je ich použitie v poriadku.

Alternatíva k systému Windows

Ak máte vážne súkromie, namiesto toho použite Linux.

Linux je slobodný a otvorený operačný systém, ktorý dokáže robiť takmer všetko, čo systém Windows dokáže. Na rozdiel od Windows je Linux postavený s ohľadom na súkromie. Niektoré verzie systému Linux sa viac zameriavajú na ochranu osobných údajov ako iné verzie, ale každá verzia systému Linux je šetrnejšia k ochrane osobných údajov ako systém Windows 7.

Mnoho „vlajkových“ programov Windows je dostupných aj pre Linux a tam, kde nie sú, existuje zvyčajne dobrá alternatíva pre Linux s otvoreným zdrojovým kódom..

Výnimkou z tohto pravidla sú hry. Platformy, ako napríklad Steam, ponúkajú podporu pre hry so systémom Linux, ale ich je k dispozícii oveľa menej ako pre systémy Windows. Populárnym riešením tohto problému je nastavenie systému s duálnym zavedením, kde sa systém Windows používa výlučne na hranie hier.

Linux je užívateľsky prívetivejší ako to bolo, ale jeho krivka učenia zostáva oveľa strmejšia ako pre Windows. Nie je to preto realistická možnosť pre každého. Ale pre tých, ktorí sú ochotní do toho vložiť trochu úsilia, Linux poskytuje oveľa viac skúseností s počítačom ako Windows alebo akýkoľvek iný operačný systém..

Linux OS

Linux prichádza v takmer zarážajúcej škále verzií, ktoré sa nazývajú „distros“. Existuje viac distros zameraných na ochranu súkromia, ale Linux Mint je špeciálne navrhnutý tak, aby prechod z Windows na Linux bol čo najbolestnejší..

Ďalším spôsobom, ako zabezpečiť svoje súkromie, je použitie VPN pre Linux.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me