pCloud


pCloud
je služba bezpečného úložiska v cloude, ktorá umožňuje používateľom ukladať súbory online pomocou šifrovania end-to-end. Ide o relatívne malú službu, ktorá bola stiahnutá z obchodu Google Play iba miliónkrát. Títo používatelia ho však ohodnotili skóre 4,4, čo dokazuje, že sa jedná o všeobecne obľúbeného poskytovateľa ukladacieho priestoru.

ProPrivacy.com skóre
6.5 z 10

zhrnutie

Bydlisko vo Švajčiarsku sa považuje za dobré pre ochranu súkromia v porovnaní s mnohými inými miestami a skutočnosť, že túto službu je možné využívať zadarmo, z nej robí zaujímavú ponuku. Stojí teda tento poskytovateľ zabezpečeného ukladacieho priestoru za čas? A vaše údaje budú v bezpečí?

logo pCloud

Prehľad

pCloud je riešenie online úložiska, ktoré môžu ľudia použiť na zabezpečenie toho, aby nedošlo k strate ich fotografií, dokumentov a iných dôležitých údajov, ak dôjde k poškodeniu pevného disku alebo strate zariadenia pri krádeži, strate alebo poškodení..

pCloud bol prvýkrát uvedený na trh v roku 2013 a je k dispozícii pre všetky populárne platformy prostredníctvom softvéru, ktorý si môžete stiahnuť do svojho notebooku, počítača, tabletu alebo smartfónu. Je dokonca k dispozícii pre distribúcie Linuxu; čo je vzácnejšie. Okrem lokálne nainštalovaných klientov sa používatelia môžu rozhodnúť používať pCloud prostredníctvom online webového klienta, ktorý beží v ich prehliadači.

Odberatelia majú možnosť využívať túto službu zadarmo alebo prostredníctvom mesačného, ​​ročného alebo doživotného predplatného. Zákazníci sa môžu rozhodnúť platiť prostredníctvom kreditných alebo debetných kariet, Paypal alebo bitcoinových transakcií. A všetci predplatitelia dostanú 10-dňovú záruku vrátenia peňazí na testovanie bez rizika.

Bezplatní používatelia získajú až 10 GB bezplatného ukladacieho priestoru s 50 GB prenosu odkazov na stiahnutie mesačne. Bezplatní používatelia však musia overiť svoj účet, aby odomkli funkciu zdieľania súborov, a musia vykonať určité kroky, aby získali prístup k celkovým povoleným 10 GB.

veľmi e-mailový účet

Mesačný plán začína na 4,99 dolárov na 500 GB úložného priestoru - alebo 9,99 dolárov na mesiac na dva terabajty úložného priestoru. To nie je nijak zvlášť drahé, ročné plány však majú lepšiu hodnotu za peniaze.

Ročné plány možno zakúpiť za 47,88 dolárov ročne za 500 GB úložného priestoru a 95,88 dolárov za dva terabajty. A nakoniec, celoživotné predplatné stojí 175 dolárov za 500 GB a 350 dolárov za dva terabajty úložného priestoru.

Celoživotné plány ponúkajú mimoriadne dobré zľavy - pokiaľ veríte, že firma bude stále v prevádzke do štyroch rokov a neexistuje žiadna absolútna záruka, že bude. Aj keď nemáme dôvod sa domnievať, že to stále nebude, doživotné predplatné vždy predstavuje prvok rizika.

Na druhej strane, pokiaľ bude pCloud k dispozícii viac ako tri a pol roka - ušetríte nejaké peniaze. Zdá sa, že táto možnosť je spravodlivá.

Bez ohľadu na to, aký plán odberu si vyberiete, množstvo úložného priestoru, ktoré získate, sa rovná množstvu údajov, ktoré máte dovolené zdieľať s kontaktmi prostredníctvom odkazov. Nezabudnite však na to, že používatelia majú obmedzené množstvo, ktoré môžu mesačne nahrať na svoj účet.

Aj keď môžete uložiť naraz až 500 GB alebo 2 TB údajov naraz (v závislosti od toho, pre ktorý program sa rozhodnete), môžete tiež nahrať iba 500 GB alebo 2 TB údajov počas každého mesačného obdobia. Ak tento limit na odovzdanie prekročíte, bude potrebné počkať do nasledujúceho mesiaca, kým sa do ukladacieho priestoru prenesú ďalšie údaje. (Môžete si stiahnuť ľubovoľné množstvo súborov).

Toto je rozumné obmedzenie a schopnosť nahrať celkovú sumu prideleného priestoru každý mesiac je pre potreby väčšiny ľudí viac ako dostatočná. Je tiež potrebné poznamenať, že zmluvné podmienky neumožňujú používateľom obísť tieto limity odovzdávania pomocou VPN alebo iného proxy (sleduje nahrávanie z vašej IP adresy)..

Podmienky služby pCloud napokon stanovujú, že služba je k dispozícii iba používateľom vo veku 18 rokov a viac. Toto je nezvyčajné obmedzenie, ktoré je potrebné mať na pamäti, ak sa rozhodnete pre jeho „rodinný“ plán (kvôli tomuto obmedzeniu sa pre rodiny veľmi nevyužíva).

Vlastnosti

 • Softvér pre všetky populárne platformy
 • End-to-end šifrovanie (so všetkými platenými odbermi pomocou kryptografickej funkcie)
 • Synchronizujte a zálohujte súbory od obľúbených poskytovateľov cloudových úložísk tretích strán (Dropbox, Facebook, Instagram, OneDrive, Disk Google)
 • Ukážka dokumentov na cloudovej jednotke
 • Vstavaný prehrávač videa na prezeranie videí priamo z úložiska
 • Zabudovaný audio prehrávač s zoznamami skladieb na počúvanie hudby priamo z vášho úložiska
 • Neobmedzená veľkosť súboru pre nahrávanie
 • Žiadne obmedzenia rýchlosti nahrávania alebo sťahovania pripojenia v prípade akýchkoľvek plánov (vrátane bezplatných používateľov)
 • Zdieľané priečinky pre vzdialený prístup k súborom
 • Funkcia spravodlivého zdieľania (zdieľané priečinky používajú úložisko iba z účtu zdieľateľa)
 • Zdieľajte odkazy na nahrávanie prostredníctvom adresy URL, aby priatelia a kontakty mohli nahrávať súbory do vášho účtu
 • 30-dňová história kôš a verzovanie súborov na prístup k starším verziám súborov, ktoré sú náhodne aktualizované
 • Prispôsobiteľné odkazy (prispôsobte názov, obrázok, nadpis a popis)

Nastaviť

Získanie bezplatného alebo plateného účtu pre pCloud je veľmi jednoduché a používatelia dostanú malé množstvo úložného priestoru (2 GB), aj keď odmietnu overiť svoju e-mailovú adresu. To umožňuje používateľom ukladať údaje bez toho, aby museli odovzdávať akékoľvek osobné informácie (hoci spoločnosť stále sleduje vašu IP adresu).

Po registrácii bezplatného účtu pCloud budete vyzvaní, aby ste si overili svoju e-mailovú adresu, odovzdali súbor a nainštalovali softvér pCloud lokálne. Každá z týchto aktivít vám poskytne viac úložného priestoru až do celkovej kapacity 10 GB. Ak chcete získať viac miesta, budete požiadaní, aby ste urobili veci ako pozvanie priateľov a rodiny, inštalácia softvéru na mobilné a stolné počítače a nastavenie mobilnej verzie na automatickú aktualizáciu vašich fotografií a videí..

Inštalácia softvéru je jednoduchá a existujú verzie pre systémy Windows, MacOS, iOS, Android a Linux. Používatelia musia pri inštalácii týchto klientov súhlasiť so Zmluvnými podmienkami. V dôsledku toho sa používatelia musia dohodnúť, že nebudú používať softvér na ukladanie ani zdieľanie žiadneho obsahu chráneného autorskými právami alebo nezákonného obsahu. Používatelia sa okrem toho musia dohodnúť, že budú službu používať, iba ak je šifrované úložisko legálne tam, kde žijú.

Jednoduchosť použitia

Po nainštalovaní softvéru a prijatí všetkých potrebných komponentov sa môžete prihlásiť a začať používať softvér na nahrávanie údajov na jednotku pCloud. Desktop klient vám umožňuje vyhnúť sa akýmkoľvek možným zraniteľnostiam spôsobeným Javascriptom vo webovom klientovi. Podobne ako v prípade Dropboxu máte prístup k súborom na cloudovej jednotke z priečinka v Prieskumníkovi systému Windows.

pCloud Disk lokálneho úložiska

Ak chcete povoliť kontaktom alebo priateľom zdieľať obsah priečinkov alebo jednotlivých súborov, stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na priečinok alebo súbor z prieskumníka. Vyberte kopírovanie odkazu na stiahnutie a tento odkaz odovzdajte svojmu kontaktu. Toto im umožní prístup priamo k tomuto súboru. Je však potrebné poznamenať, že zdieľané súbory nie sú nikdy chránené šifrovaním end-to-end.

zdieľať dokumenty z lokálneho disku na pCloud

Súbory chránené šifrovaním end-to-end pomocou funkcie Crypto nie je možné zdieľať, čo znamená, že táto služba nie je vhodná na bezpečné zdieľanie súborov s kontaktmi..

Za zmienku tiež stojí, že bezplatní používatelia nedostanú šifrovanie end-to-end, pretože funkcia Crypto je k dispozícii iba s predplatným. Súbory bezplatných používateľov sú teda chránené na strane servera a spoločnosť riadi vaše šifrovacie kľúče vo vašom mene. Ak chcete zabezpečiť súbory šifrovaním typu end-to-end (zadarmo), budete musieť použiť inú službu. A ak chcete zdieľať súbory úplne bezpečne, táto služba nie je vôbec vhodná, upozornili vás.

Okrem toho, že priečinky pCloud sa automaticky objavia v Prieskumníkovi, používatelia môžu ľahko vybrať akýkoľvek iný priečinok na pevnom disku, ktorý sa má synchronizovať s účtom pCloud. Znamená to, že všetky zmeny, ktoré sa vyskytnú v tomto lokálnom priečinku, sa automaticky objavia aj v cloude. Tento postup nastavenia sa uskutočňuje prostredníctvom aplikácie pCloud.

Synchronizujte priečinok s pCloud

Zistili sme, že zdieľanie súborov a priečinkov a nastavenie synchronizácie je veľmi jednoduché, čo znamená, že tento softvér je dobrou voľbou pre začiatočníkov. A čo viac, softvér vás pri vytvorení nových súborov vyzve, aby ste ich automaticky zálohovali, ak chcete. Napríklad, ak urobíte snímku obrazovky, softvér sa spýta, či chcete uložiť tento obrázok do priečinka pCloud nazývaného snímky obrazovky..

Páčilo sa nám tiež, aby ste si mohli prezerať obrázky a videá priamo z cloudu, čo znamená, že ich na prezeranie nemusíte sťahovať..

Pretože (s bezplatnými účtami) si pCloud zachováva kontrolu nad vašim šifrovacím kľúčom; môžete obnoviť svoj účet a zmeniť svoje heslo prostredníctvom e-mailu. Obnovenie vašich súborov nebude možné, ak zabudnete heslo k službe Crypto; pretože ovládate svoj kľúč sami a pCloud nemá žiadne vedomosti o vašich šifrovacích kľúčoch.

tlačidlo zabudnuté heslo

Ak si zakúpite účet, musíte sa ubezpečiť, že ste nastavili jedinečné heslo, ktoré si môžete zapamätať (napríklad pomocou správcu hesiel). Ak tak neurobíte, stratíte prístup ku všetkým svojim súborom (pretože firma už nemá prístup na obnovenie prístupu).

súkromia

Byť so sídlom vo Švajčiarsku znamená, že používatelia by mali mať možnosť veriť, že ich údaje zostanú súkromné. Švajčiarsko nemá povinné zákony o uchovávaní údajov a je to miesto, kde sa nachádza množstvo významných služieb ochrany súkromia (napríklad ProtonMail a VyprVPN).

Je však potrebné poznamenať, že ak používate bezplatný účet, nezískate šifrovanie end-to-end (e2ee), čo znamená, že ak sa pCloud doručí príkaz, môže to vláde umožniť prístup k vašim súborom. Platí to aj pre všetky súbory uložené na jeho serveroch bez použitia funkcie „Crypto“.

A čo viac, stáva sa to oveľa dôležitejším, keď si uvedomíte, že jeho dátové centrum je v Dallase, Texas, USA. To znamená, že serverovej farme mohla vláda USA vydať rozkaz a gag a mohol by byť nútený tajne začať pristupovať k údajom ľudí..

To nie je zďaleka ideálne a znamená, že budete musieť zakúpiť predplatné a začať používať funkciu „Crypto“, aby ste získali správne súkromie údajov (e2ee). Okrem toho nezabudnite, že ak chcete zdieľať súbory prostredníctvom odkazu, budete ich musieť nahrať na servery pCloud bez použitia Crypto e2ee. Pomocou tejto služby teda nemôžete bezpečne zdieľať súbory.

Skontrolovali sme zásady ochrany osobných údajov a zistili sme, že firma zhromažďuje dosť informácií o svojich predplatiteľoch. Firma uvádza, že zbiera vašu „IP ​​adresu, typ a verziu prehľadávača, operačný systém, zdroj sprostredkovania a informácie o zariadení“..

Okrem toho používa „sledovacie služby“ na „zhromažďovanie informácií o vás, ako je dĺžka návštevy, zobrazenia stránok a navigačné cesty, ako aj informácie o načasovaní, frekvencii a spôsobe vášho použitia, operačnom systéme, informáciách o zariadeniach, správanie, navštívené stránky atď. “pCloud tvrdí, že tieto údaje sú„ anonymné informácie nemožno identifikovať priamo s vami. “Avšak v prípade vašej IP adresy to nie je pravda.

Je tiež potrebné poznamenať, že spoločnosť pCloud uvádza, že bude vyhovieť žiadostiam zo strany orgánov činných v trestnom konaní „alebo iných tretích strán podľa predvolania, súdneho príkazu alebo iného právneho postupu alebo požiadavky týkajúcej sa pCloud“.

Účty bezplatných používateľov nie sú chránené šifrovaním typu end-to-end a firma má prístup k súborom, ktoré odovzdáte do služby bez použitia funkcie kryptografia; Vaše údaje teda nie sú úplne súkromné, keď bezplatne používate túto službu.

zabezpečenia

pCloud posiela všetky údaje na svoje servery pomocou silného šifrovania TLS / SSL. Službu sme skontrolovali pomocou laboratórií SSL Qualys a zistili sme, že získala hodnotenie A +, čo znamená, že vaše údaje by sa mali bezpečne prenášať (aj keď používate bezplatný účet bez šifrovania end-to-end).

Je však potrebné poznamenať, že ak používate klienta prehľadávača na nahrávanie súborov, môžete sa stať obeťou útoku typu človek v strede spôsobeného zraniteľnosťou v spôsobe, akým prehliadače spracúvajú kód JavaScript. Ak sa chcete vyhnúť tomuto možnému zneužitiu (v ktorom útočník vstrekuje kľúče od obete), mali by ste sa držať použitia samostatných klientov, ktoré si môžete stiahnuť z jeho webových stránok alebo z obchodov s aplikáciami (k dispozícii pre všetky populárne platformy)..

pCloud poskytuje šifrovanie AES 256 pre všetky súbory uložené v pokoji. Opisuje však jeho šifrovanie ako „jedinečné“, čo podľa nás znamená, že ide o určitú formu proprietárneho šifrovania. Firma síce tvrdí, že šifrovanie na strane servera bolo testované a overené nezávislou spoločnosťou Cnemersecurity tretej strany Mnemonic. Tento audit sme však nevideli a nemôžeme potvrdiť jeho pravdivosť.

Okrem toho pCloud predtým ponúkol odmenu 100 000 dolárov každému etickému hackerovi, ktorý by mohol nájsť využitie svojho šifrovania na strane servera. Počas tohto lovu sa 2860 účastníkov pokúsilo hackovať šifrovanie na strane servera počas šiestich mesiacov a žiadny z nich nebol úspešný. To je určite povzbudivé. Kvôli väčšej prehľadnosti sme sa firmy opýtali, či bolo skontrolované jej vlastné šifrovanie, a oznámilo nám, že:

„Prešli sme požadovanými postupmi na preukázanie kvality našich systémov riadenia kvality a správy údajov - ISO 9001 a ISO 27001.“

Je však potrebné poznamenať, že vzhľadom na to, že pCloud nie je otvoreným zdrojom, je nemožné, aby si nezávislí audítori overili zdrojový kód alebo jeho „jedinečné“ šifrovacie metódy. To nie je ani zďaleka ideálne, pretože to znamená, že nie je možné s istotou vedieť, čo firma robí s vašimi údajmi.

Pokiaľ ide o šifrovanie typu roll-your-own, určite by sme uprednostnili, keby to bolo úplne open source. Na druhej strane nám šifrovanie AES 256 znie bezpečne a odolávalo pokusom hackerov o veľké množstvo poľovných nájomcov. Skutočne teda záleží na vašom osobnom modeli hrozieb, či sa rozhodnete dôverovať šifrovaniu v kľude pCloud..

Na získanie skutočnej bezpečnosti údajov pomocou šifrovania typu end-to-end sa používatelia musia prihlásiť na odber služby a používať funkciu „Crypto“. To znamená, že na bezplatnom pláne mali zamestnanci pCloud teoreticky prístup k vašim súborom a priečinkom (pretože firma si ponecháva kontrolu nad vašimi kľúčmi). Je to problematické, pretože to tiež znamená, že všetky bezplatné účty sú zraniteľné voči hackerom, ktorým sa podarí získať prístup k týmto šifrovacím kľúčom. To isté platí pre všetky súbory odovzdané bez použitia funkcie „krypto“ (e2ee) na platenom účte.

Každý, kto sa rozhodne zaplatiť za program predplatného - a ktorý sa rozhodne pre svoj účet pomocou „Crypto Pass“ vytvoriť „Crypto Pass“, bude mať prístup k svojim bezpečne uloženým súkromným kľúčom. To im umožňuje začať šifrovať svoje dáta pomocou e2ee. Ak sa toto heslo stratí, stratí prístup k svojim súborom e2ee.

Dáta šifrované pomocou funkcie Crypto sú šifrované pomocou AES 256 a prenášané na jeho servery pomocou 4096-bitovej RSA. To je bezpečné. Vzhľadom na povahu uzavretého zdroja platformy však nie je možné overiť, či je šifrovanie typu end-to-end skutočne bezpečné..

Toto je vždy prípad všetkých poskytovateľov zabezpečeného ukladacieho priestoru s uzavretým zdrojom; ktorým musíte veriť, ako to hovoria.

Zákaznícky servis

Kontaktovali sme spoločnosť pCloud pomocou jej systému zákazníckej podpory založeného na lístkoch a zistili sme, že jej agenti sú informovaní. Vždy sa usilovne snažili objasniť body týkajúce sa služby a boli schopní odpovedať na veľa otázok, ktoré sme mali.

Odpovede na žiadosti zvyčajne prichádzali do jedného dňa, ale stojí za zmienku, že sa objavujú iba počas pracovných hodín. Odpovede sme však dostali aj cez víkend.

Webová stránka obsahuje sekciu FAQ, ktorá sa nachádza v päte ktorejkoľvek stránky na jej webovej stránke. FAQ obsahuje odpovede na veľa dôležitých otázok o mnohých rôznych aspektoch služby vrátane otázok týkajúcich sa šifrovania poskytovaného službou. Odpovede sú však trochu nízke, pokiaľ ide o skutočné technické podrobnosti, čo by bolo užitočné pri posudzovaní účinnosti bezpečnosti poskytovanej platformou..

pCloud tiež poskytuje blog, ktorý obsahuje články o používaní funkcií pCloud. Tento článok je dobre napísaný a je dobrým zdrojom informácií o tom, ako získať viac zo služieb.

záver

pCloud sa ľahko používa a jeho dostupnosť na viacerých platformách ho určite urobí dôstojným poskytovateľom úložného priestoru pre mnoho ľudí. Avšak pre viac paranoidov medzi vami môže byť na vypnutie serverov v USA a vlastné šifrovanie postačujúce..

Skutočnosť, že služba je uzavretým zdrojom, je problematická, pretože znamená, že si nemôžete byť stopercentne istí, čo robí s vašimi údajmi. Ako vždy je to, či je pCloud pre vás do značnej miery závislý od vášho osobného modelu ohrozenia.

Nedostatok úplného šifrovania pre všetky odovzdané súbory znamená, že nezískate úplnú bezpečnosť na 100% času. Pretože nemôžete použiť funkciu e2ee Crypto pre súbory, ktoré chcete zdieľať s ostatnými kontaktmi; táto služba nie je vhodná na bezpečné zdieľanie súborov.

Aby sme boli spravodliví v poskytovaní služieb, dostupnosť end-to-end šifrovania robí to lepšie ako niektorí z jej hlavných konkurentov. Ak však hľadáte úplne nulovú znalostnú službu so zabezpečeným zdieľaním; odporúčame hľadať inde.

Na druhú stranu, ak si len chcete ukladať súbory a nemáte obavy z zabezpečenia všetkého pomocou e2ee, táto služba je celkom v pohode. Zdieľanie súborov prostredníctvom odkazu je skutočne veľmi jednoduché.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me