Gizlilik önemlidir ve hayatlarımızı daha fazla dijital alanda yaşadığımız için, dijital gizliliğimizin istila edilip edilmediğinden endişe etmek doğaldır. VPN hizmetleri gibi teknolojiler çevrimiçi yaptığımız şeyleri gizlemede çok etkili olabilir, ancak birisinin bilgisayarınıza doğrudan erişimi varsa ve rızanız olmadan kullanıyorsa yardımcı olmazlar.


Bu oldukça paranoyak gibi gelebilir, ancak ProPrivacy.com tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmada, katılımcıların yüzde 63'ünün oda dışındayken eşlerinin telefonuna bakmayı kabul ettiğini ve neredeyse yüzde 47'sinin eşinin tarama geçmişini kontrol ettiğini kabul etti. Bunlar güven verici rakamlar değil.

Birinin sizin izniniz olmadan bilgisayarınıza erişmesinin iki yolu vardır. Bir aile üyesi veya iş koleji, etrafta değilken bilgisayarınıza veya telefonunuza fiziksel olarak giriş yapıyor veya biri bilgisayarınıza uzaktan erişiyor.

Anlatım işaretleri

  • Tarama geçmişinizi kontrol edin. Ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesini gösteriyorsa, bir davetsiz misafiriniz olabilir..
  • Dosya yöneticinizdeki son dosyaları kontrol edin (Windows Dosya Keşfetme veya macOS Finder gibi). Yine, açmadığınız bir şey açılmışsa, endişelenme zamanı.
  • Daha teknoloji meraklısı bir davetsiz misafir, yukarıdaki adımları atamamanız için tarama veya dosya geçmişinizi silerek izlerini kapatmaya çalışabilir. Bu gizemli bir şekilde silinmiş birini bulursanız, davetsiz bir misafir gösterebilir.
  • Biraz açık olabilir, ancak fare imleciniz siz kontrol etmeden hareket etmeye başlarsa panik yapma zamanı.

Ayrıca, kimin bilgisayarınıza giriş yaptığını ve ne zaman platformunuzun yerleşik günlük işlevselliğini kullanarak görebilirsiniz. Bilgisayarınızın tek kullanıcısıysanız, bilgisayarınızı kullanmadığınızı bildiğiniz zamanlarda oturum açma bilgilerine dikkat edin.

Windows'ta oturum açma nasıl kontrol edilir

Tam oturum açma denetiminin yalnızca Windows Professional kullanılarak kullanılabildiğini unutmayın. Windows Home kullanıcıları yalnızca başarılı oturum açmaları görmekle sınırlıdır, ancak bu, birisinin PC'nizi izinsiz kullandığını bildirmek için yeterli olmalıdır..

Aşağıdaki talimatlar Windows 10 içindir, ancak Windows'un önceki sürümleri için benzerdir.

1. Başlat'a sağ tıklayın -> Etkinlik göstericisi.

olay görüntüleyiciye eriş

2. Olay Kimliği: 4625, Görev Kategorisi: Oturum Açma ile Olayları Ara.

Bu, bilgisayarınızdaki tüm olayları gösterir

3. Daha fazla ayrıntı için bir etkinliği çift tıklayabilirsiniz.

kaydedilen olayların ayrıntılarını gösteren

Ayrıca başkalarının bilgisayarınıza uzaktan oturum açıp açmadığını da kontrol edebilirsiniz. Başlat'a sağ tıklayın -> Komut istemi -> tip sorgu kullanıcısı ve enter tuşuna basın.

olay günlüklerini komut istemi ile denetleme

Giriş yapan tek kişinin ben, kendim ve ben olduğumu görmek beni rahatlattı.

MacOS ve Linux'ta oturum açma nasıl kontrol edilir

Terminal'i açın. MacOS'ta bu, Launchpad kullanılarak veya Uygulamalar'a giderek yapılabilir -> Araçlar -> Terminal. Ubuntu'da Uygulamaları Göster'e giderek -> terminal.

tip son ve enter tuşuna basın.

mac osx'ta olay günlüklerini kontrol etme

Artık bir zaman damgasıyla birlikte tüm son oturum açma işlemlerini görebileceksiniz. Siz oradayken, başka hiçbir kullanıcının SHH veya telnet aracılığıyla uzaktan oturum açıp açmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. tip kim terminale ve enter tuşuna basın.

olay günlüklerini gösteren mac os x

Yine, şirketim olmadığını görmekten memnunum.

Birisi sizin izniniz olmadan bilgisayarınızı kullanıyorsa ne yapmalı

Oturum açma parolanızı değiştirme

Dijital bir davetsiz misafirden şüpheleniyorsanız yapmanız gereken ilk şey, oturum açma parolanızı güçlü bir şeye değiştirmek ve kimsenin tahmin edemeyeceği bir şeydir. Güvenli bir parola (hatırlaması kolay ancak rastgele kelimeler artı boşluklardan oluşan bir cümle) kullanmayı düşünün, çünkü bu tek kelimelik bir parola kullanmaktan neredeyse her zaman daha güvenlidir.

Oturum açma için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanma

Tek faktörlü kimlik doğrulama, oturum açma bilgilerinizi bilen bir şey kullanarak oturum açmanızı sağlar. İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), kimliğinizi yalnızca fiziksel olarak sahip olduğunuz bir şeyi kullanarak doğrulamanızı gerektirerek ek güvenlik sağlar.

Bu ek şey olmadan (YubiKey gibi) bir davetsiz misafir şifrenizi bilse (veya tahmin edebilse bile) bilgisayarınıza giriş yapmak mümkün olmayacaktır..

Bilgisayarınızı gözetimsiz bıraktığınızda daima oturumu kapatın veya ekran kilidini etkinleştirin

Bunu yapmak, en teknoloji meraklısı davetsiz misafirlerin dışında, orada olmadığınızda bilgisayarınıza fiziksel olarak erişmesini önleyecektir..

Sabit sürücülerinizi şifreleyin

Uzaktayken bilgisayarınıza fiziksel olarak erişen teknik olarak karmaşık bir davetsiz misafirden endişeleniyorsanız, verilerinizi korumak için tam disk şifrelemeyi etkinleştirmeniz gerekir.

Windows 10 Pro kullanıcıları, Denetim Masası'na giderek Bitlocker tam disk şifrelemesini açabilir -> BitLocker Sürücü Şifrelemesi, tüm Windows kullanıcıları açık kaynak VeraCrypt kullanarak sürücülerini güvence altına alabilir.

turn bitlocker kullanarak sabit diskinizi şifreleme

Mac kullanıcıları Sistem Tercihleri'ne giderek FileVault'u açabilir -> Güvenlik & Gizlilik -> FileVault sekmesi.

şifreleme için dosya kasasını aç

Linux kullanıcıları yerleşik dm-crypt tam disk şifreleme programına sahiptir, ancak birçok kişi bunu daha esnek Linux Birleşik Anahtar Kurulumu (LUKS) anahtar yönetim aracıyla birleştirmeyi tercih eder. Bunun için iyi bir rehber burada mevcuttur.

İyi bir antivirüs programı kullanın

Ve tanımlarını güncel tutun. Günümüzde virüs dağıtan suç korsanlarının çoğu, yazarken tüm parolanızı gizleyen keylogger'lar veya fidye para ödemediğiniz sürece sizi bilgisayarınızdan kilitleyen fidye yazılımlarıdır..

Ancak, bir düşmanın banliyö üzerinde tam kontrol sahibi olmasını sağlayanlar da dahil olmak üzere başka virüs türleri de vardır. Bunlara karşı tek gerçek savunma, iyi bir virüs denetleyicisi kullanmak ve iyi bir internet hijyeni sağlamaktır (bilinmeyen kaynaklardan e-posta eklerini açmamak, korsan web sitelerini ziyaret etmemek ve benzeri).

Davetsiz misafirleri yakalamak için web kameranızı kullanın!

Kulağa aşırı gelebilir, ancak bir ofis ortamında odanın dışındayken birisinin bilgisayarınıza erişmesini önlemek yeterli olmayabilir. İşyerinde bir düşman varsa, tüm kariyeriniz kim olduklarını belirlemeye güvenebilir!

Windows için Lockscreen Pro, her kullanıcı oturum açtığında veya başarısız bir şekilde oturum açmaya çalıştığında PC'nizin web kamerasını kullanarak anlık görüntü alabilen açık kaynaklı bir uygulamadır. Mac App Store'da benzer işlevlere sahip bir dizi kilit ekranı uygulaması bulunur, ancak bunların hiçbirinin korkunç derecede iyi gözden geçirilmediği söylenmelidir.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me